אודות

פסיכותרפיסטית מוסמכת, מטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת ומטפלת מינית בוגרת אונ' בר אילן

היי, נעים מאד, שירלי קליין.
אומנם אנחנו כאן בעמוד "אודות", וזה לחלוטין המקום קצת לספר ולתאר מי אני, אבל מבחינתי, זה מעמד מאתגר. מאז שאני זוכרת את עצמי אני האדם ממול. זו שמכילה כל אחד ואחת, שיודעת ואוהבת להקשיב, שמייעצת ומכווינה, שמבינה את התמונה הגדולה שמובילה.

אם לספר את ה"מי אני" הפורמלי, אני נשואה ואימא לארבעה — בן, בת, פלוס זוג תאומים בן ובת. אני מטפלת זוגית משפחתית מוסמכת האגודה לטיפול משפחתי וזוגי בישראל, מטפלת מינית בוגרת אוניברסיטת בר אילן, (בתכנית להכשרת מטפלים לטיפול מיני באנשים בעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות) ופסיכותרפיסטית מוסמכת האגודה הישראלית לפסיכותרפיה ממוקדת. עבדתי בשירות הפסיכולוגי בנתניה, בשירותי הרווחה בכפר יונה ובמכון אדלר. אני חברה בצוות הטיפולי של מכון אדלר בקליניקה לטיפול פרטני, זוגי ומשפחתי, במשך שנים רבות כיהנתי כיו”ר ועדות השמה של החינוך המיוחד בנתניה. לטיפול בקליניקה הגעתי לאחר תואר שני ביעוץ חינוכי ו 12 שנה של עבודה עם בני נוער כיועצת חינוכית.

פתחתי מקום משלי כאשר אני מצוידת בהמון אופטימיות, אהבה וסקרנות גדולה לאנשים. ולא פחות חשוב — אמונה שלבני האדם יש כוחות להתמודד עם החיים. הקשת המקצועית הרחבה שעברתי, מאפשרת לי "לתפור" נתיב טיפולי מדויק לכל אחד ואחת. בקליניקה יצרתי מקום אינטימי, חם ועוטף, חדר להניח בו את המתחים ולפתוח את הלב. להרפות וגם להציף את הקושי. חלל המאפשר לשנות תבניות חשיבה, להתפתח, לחזק את הקשרים שלנו עם בני הזוג שלנו, עם המשפחה, ולא פחות חשוב – עם עצמנו.

אני באמת ובתמים מאמינה שהסוד לאיכות חיים אמיתית, לאושר ולבריאות מיטבית, טמון במערכות יחסים טובות. יחד, בתהליך קצר וממוקד, אנו מתעלים את האנרגיה הזוגית ליצירת אור במקום פצצות — מייצרים שינוי בצעדים קטנים, מגמישים דפוסים ומביאים לשיתוף פעולה. האדם כמומחה לעצמו ואני כמומחית בתחום. בזכות כל הדרך הארוכה והמגוונת שעשיתי, התהליך הטיפולי הוא קצר וממוקד.

אם לחפש ובכל זאת לתת מענה יותר משמעותי ל "מי אני", אני אדם שאוהב לטפח עציצים, לאפות ולכבד בעוגיות שושנים, ולהאכיל את היונים במדרחוב. אולי כי הן נחשבות ציפורי אהבה, אבל בעיקר כי אני יודעת שהיעוד שלי, מאז ומעולם, היה להכיל, להעניק ולתת מענה — לאפשר לאנשים לחיות חיים טובים יותר, עם עצמם וכזוג.

גישת הטיפול

גישת הטיפול מבוססת על   ה- Individual Psychology  שפיתח אלפרד אדלר, והמושתתת על עקרונות וערכים של פסיכולוגיה הומניסטית חיובית ומערכתית חברתית. תורת האישיות מתבוננת באדם בהשקפה הוליסטית, כאדם יצירתי בעל יכולת בחירה, שנע לעבר מטרות שונות בחייו בהתייחסות סובייקטיבית למציאות.

הגישה טיפולית מעודדת את המטופל לקחת אחריות על חייו, לפתח את זיקתו החברתית ואת האומץ שיסייעו לו לבחור בחירות חדשות.

כמה דברים בסיסיים בהבנת הגישה האדלריאנית:

הוליזם:

אדלר יצא מנקודת מוצא הוליסטית, אשר רואה את האדם כישות הוליסטית המקיימת מערכות יחסים עם ישויות הוליסטיות אחרות, בניגוד לתפיסות הפרוידיאניות הרווחות אשר הדגישו את המבנים השונים הקיימים בנפש.

חופש בחירה:

אדלר האמין בקיומו של רצון חופשי והדגיש כי גם כאשר אנו מושפעים מהעבר ו/או נמצאים ביסטואציות בהן היכולת שלנו לבחור מוגבלת- יש בידינו אפשרויות בחירה ויכול לקבלת החלטות.

סוביקטיביות:

הגישה האדלריאנית את החוויה האישית הסובייקטיבית ומתמקדת באופן בו אדם חווה את עצמו, את האירועים בחייו ואת האנשים בסביבתו. זאת, לעומת גישה "אובייקטיבית" אשר מדגישה את ה"אמת" ההיסטורית ואת הצורך לחשוף אותה.

מטרתיות:

הגישה האדלריאנית מניחה כי התנהגויותיו של האדם תמיד מכוונות מטרה, ובדרך כלל מכוונת להשגת תחושת שייכות. בהתאם, כלל התנהגויותיו של האדם יובנו מתוך פרספקטיבה המבקשת לזהות את המטרה המודעת או הלא מודעת העומדת מאחורי ההתנהגות

צורך בשייכות:

הנחת הבסיס של אדלר היתה כי האדם מונע על ידי הצורך בהשתייכות חברתית- ולא על ידי דחפים מיניים כפי שפרויד טען. אדלר הניח כי הצורך בהשתייכות הוא צורך בסיסי ומהותי אשר משפיע על היבטים התנהגותיים ורגשיים ומהווה חלק משמעותי בהתפתחות הנפשית. בהתאם, הוא הציע כי יש להתייחס אל כל התנהגות (מסתגלת או בלתי מסתגלת) במונחים התנהגות המכוונת ליצירת או חיזוק תחושת השייכות של האדם.

יחד נצא למסע מחזק ומצמיח